Magnesium metal reacts with hydrochloric acid according to the following equatio
ID: 738401 • Letter: M
Question
Magnesium metal reacts with hydrochloric acid according to the following equation:Mg(s) + 2HCl(aq) ? MgCl2(aq) + H2(g)
To determine the enthalpy change for this reaction, 0.158 g of Mg metal is combined with enough HCl to make 100.0 mL of solution in a coffee-cup calorimeter of negligible heat capacity. The HCl is sufficiently concentrated so that the Mg completely reacts. The temperature of the solution rises from 25.6oC to 32.8oC as a result of the reaction. Find the H degree rxn (in kJ/mol) for the reaction as written. Use 1.00 g/mL as the solution density and the specific heat capacity of the solution = 4.181 J/g oC.
Explanation / Answer
moles of magnesium used=0.158/24
=0.0065833
so the energy released in the reaction=mcT
=100*4.2*(32.8-25.6)
=3024 J
so the enthalpy of the reaction is -3024/(0.0065833)
=-4.59*10^2 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.