Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the reaction shown, compute the theoretical yield of the product (in grams)

ID: 737942 • Letter: F

Question

For the reaction shown, compute the theoretical yield of the product (in grams) for each of the following initial amounts of reactants. Ti(s) + 2F2(g) ----> TiF4(s) 5.0g Ti, 5.0g F2 Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

Ti(s) + 2F2(g) ----> TiF4(s) molar mass: Ti = 48 g/mol F2 = 38 g/mol TiF4 = 124 g/mol moles of Ti = 5.0/48 = 0.10 mol moles of F2 = 5.0/38 = 0.13 mol since the molar ratio of Ti : F2 = 1 : 2 Ti is in excess and F2 is the limiting reagent. Then we use the amount of F2 to calculate the yield. moles of TiF4 = moles of F2/2 = 0.13/2 = 0.065 mol theoretical yield = moles of TiF4 x molarity of TiF4 = 0.065 x 124 = 8.1 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote