The aluminum is a package containing 75 ft^2 of kitchen foil weights approximate
ID: 736088 • Letter: T
Question
The aluminum is a package containing 75 ft^2 of kitchen foil weights approximately 12 ounces. Aluminum has density of 2.70 g/cm^3. What is the approximate thickness of the aluminum foil in millimeters? (1 ounce = 28.4 g) Convert: 1 ft^ = 12in x 12in = 144in^2 1 in^2 = 2.54cm x 2.54cm = 6.4515cm^2 Area in cm^2: 75 ft^2 x 144in^2/1 ft^2 x 6.4516cm^2/1in^2 = 69677.28 cm^2 Mass: 12 oz x 28.4 g/ 1 oz = 340.8 g d = m/v -> V = m/d V = 340.8 / 2.70 V = 126.2 cm^3 Thickness = volume/ area Thickness = 126.2 / 69677.28 Thickness = .0018 cm Correct?????Explanation / Answer
You were right on track but you messed up. I think your main problem was significant figures. 340.8g/2.70g/cm^3 = 126 cm^3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.