You are given a pure protein sample to characterize and provided the following i
ID: 736068 • Letter: Y
Question
You are given a pure protein sample to characterize and provided the following information: Its molar extinction coefficient, epsilon280, is 0.30 liters micromole-1 cm-1 Its DeltaGdegree for unfolding is 4.0 kcal/mol at 37degree (where RT = 0.59 kcal/mole) Using a 1 cm path length cell, you measure the absorbance at 280 nm of a 15-fold dilution of your pure protein in solution and find A280 = 0.60. What is the original concentration of the protein before dilution? What is the concentration of the unfolded form of the protein in your sample?Explanation / Answer
a) Use Beer's Law:
A = lc
A = 0.60
= 0.3 L/mol*cm
l = 1 cm
Solve for c = A/(l) = 0.60/(0.3*1) = 2 mol/L
Since it was a 15 fold dilution, the pre-dilution concentration is 30 mol/L or 30 M
b) The protein will undergo the following process:
folded ----> unfolded
G for this proces is 4.0 kcal/mol
Also,
G = -RT ln(K), where K is the equilibrium constant, K = [unfolded]/[folded] and RT = 0.59 kcal/mol
Solve for K:
K = exp(-G/RT) = [unfolded]/[folded]
Therefore:
[unfolded] = [folded]*exp(-G/RT) = 30 M * exp(-4/0.59) = 0.034 M or 34 nM
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.