Suppose a black-body chamber is constructed from 55.8 g (one mole) of iron and h
ID: 735149 • Letter: S
Question
Suppose a black-body chamber is constructed from 55.8 g (one mole) of iron and heated to 500 K.Classical theory and the observations of Dulong and Petit indicate that the total energy of vibration
of iron atoms is 3RT per mole. Assuming this to be true,
a) what is the total energy contained by the chamber walls?
b) What is the average energy of vibration per atom?
c) About how many iron atoms would need to donate their vibrational energy to excite an
ultraviolet-frequency oscillator into an excited state so that it could emit an ultraviolet photon?
(Consider a 350 nm photon to be ultraviolet light.)
Explanation / Answer
a. 3RT=3*8.314*500J =12.47kJ b. average energy of vibration per atom= 12471/6.022*10^23 =2.1*10^-20 c. n*2.1*10^-20=6.6*10^-34*3*10^8/350*10^-9 n=27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.