caculate the mass of KHC8H4O4 (molar mass= 204344 g/mol) that reacts with 15 mL
ID: 733954 • Letter: C
Question
caculate the mass of KHC8H4O4 (molar mass= 204344 g/mol) that reacts with 15 mL of the NaOH solution (0.16 molar solution of NaOH). Express this mass KHC8H4O4 to the correct number of significant figures.Explanation / Answer
KHC8H4O4 + NaOH ---> H2O + NaKC8H4O4 KHC8H4O4 and NaOH react in a 1:1 molar ratio according to the balanced equation above. First find the number of moles of NaOH: 0.015 L x 0.16 M = 0.0024 mol This means 0.0024 mol of KHC8H4O4 were used. Convert this to grams using the molar mass: 0.0024 mol x 204344 g/mol = 490 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.