Given the following data on a 6 foot tall, 210 pound male, perform the appropria
ID: 73293 • Letter: G
Question
Given the following data on a 6 foot tall, 210 pound male, perform the appropriate calculations and evaluate the values related to oxygen consumption.
PaO2 = 85 mm Hg
Hb = 11 g/dl
SaO2 = 95%
PVO2 = 30 mm Hg
SVO2 = 60%
Cardiac output = 5 L/min with a heart rate of 130/minute
Stroke volume is approximately 38 ml
CaO2 is approximately 14.3 ml/dL
VO2 is close to normal limits
This subject may have reduced preload, reduced contractility, or increased afterload.
This patient is probably exercising
- A. B.Stroke volume is approximately 38 ml
- A. B.CaO2 is approximately 14.3 ml/dL
- A. B.VO2 is close to normal limits
- A. B.This subject may have reduced preload, reduced contractility, or increased afterload.
- A. B.This patient is probably exercising
Explanation / Answer
Stroke volume is approximately 38 ml - Incorrect. It should be approximately around 98 ml based on the weight
CaO2 can be calculated using the formula = (Hb x 1.34 x SaO2) + (.003 x PaO2)
= 11 X 1.34 x 9.5) + (.003 x 85)
= 140 + 0.255 = 140.255 g/dl
The answer is incorrect.
CvO2 = ( Hgb * 13.4 * O2vSat / 100 ) + ( PvO2 * 0.031 )
11 x 13.4 x 0.095 + 30 x 0.031 = 14.93
C. VO2 (mL/min) = (HR x SV) x a-vO2 = 130 x 38 x (140 - 15) = 617.5 mm Hg/ml - Correct
D. The statement is correct, since he has reduced preload, contactility and increased afterload due to excercise.
E. correct. Since the values are related to person excercising only not at resting state.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.