Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CO(g)+H2O(g)in equilibrium with CO2(g)+H2 Kc=102 at 500 K A reaction mixture ini

ID: 730950 • Letter: C

Question

CO(g)+H2O(g)in equilibrium with CO2(g)+H2
Kc=102 at 500 K
A reaction mixture initially contains 0.130 M CO and 0.130 M H2O.
What will be the equilibrium concentration of CO?
What will be the equilibrium concentration of H2O?
What will be the equilibrium concentration of CO2?
What will be the equilibrium concentration of H2?

Explanation / Answer

CO + H2O ---> CO2 + H2 At equilibrium let the concentration of CO be .13 - x so concentration of H2O = .13-x CO2 = x and H2 = x so we have x^2 / (.13-x)^2 = 102 solving we get x / .13 - x = 10.09 11.09 x = 1.312 x = .118 so equilibrium concentration of CO = H2O = .13 - .118 = .012 M and that of CO2 and H2 = .118 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote