Many cigarette lighters contain butane, C4H10(l). Using standard enthalpies of f
ID: 727836 • Letter: M
Question
Many cigarette lighters contain butane, C4H10(l). Using standard enthalpies of formation, calculate the quantity of heat produced when 5.00g of butane is completely combusted in air under standard conditions.Explanation / Answer
2C4H10 + 5O2 --> 8CO2 + 10H2O this requires an Hformation table Hf for O2 = 0 since it is a pure element CO2 = -393.5kJ/mole H2O = -285.8kJ/mole C4H10 = -124.7kJ/mole 5gbutane / 58g/mole = 0.088moles, this yields 0.313moles CO2 and 0.392moles H2O deltaHf = (124.7 x 0.078) + (-393.5 x 0.313) + (-285.8 x 0.392) = -225.47kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.