3) Calculate the density of combustion gases with the following composition: 75%
ID: 718155 • Letter: 3
Question
3) Calculate the density of combustion gases with the following composition: 75% 5.5% Oz, 11% COz. 8.4% H2O, and 0.1% CO. The temperature is 350°F and the pressure is 855 mm Hg. 4) If coal that has 3.25% sulfur and a heat content of 14,000 Btu/lb is burned in a 45% efficient 1000 MW plant, estimate the (a) allowable rate of SO2 emissions (kg/day), (b) particulate matter under federal NSPSs 5) For an S02 emission rate of 22,000 Ib/day and an exhaust gas flow rate of 2.0 million m3/hour measured at 200 °F and 1.2 atm pressure, calculate the concentration of SOz in the exhaust gases (ppm).Explanation / Answer
Ans 3
Mol fraction of N2, X1 = 0.75
Mol fraction of O2, X2 = 0.055
Mol fraction of CO2, X3 = 0.11
Mol fraction of H2O , X4 = 0.084
Mol fraction of CO , X5 = 0.001
Average molecular weight
M = M1*X1 + M2*X2 + M3*X3 + M4*X4 + M5*X5
M = 28*0.75 + 32*0.055 + 44*0.11 + 18*0.084 + 28*0.001
M = 29.14 g/mol
Pressure P = 855 mmHg x 1atm/760mmHg = 1.125 atm
Temperature T = (350 + 459.67) * (5/9) = 449.82 K
From the ideal gas equation
Pressure x M = density x R x T
Density = (1.125 atm x 29.14 g/mol) / (0.0821 L-atm/mol-K x 449.82 K)
= 0.8877 g/L x 1kg/1000g x 1000L/m3
= 0.8877 kg/m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.