Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. The population of a city is 100,000. The weighted equivalent diameter of the

ID: 718007 • Letter: 2

Question

2. The population of a city is 100,000. The weighted equivalent diameter of the sewers is 20 cm. Calculate the total /I per day that may reach the wastewater treatment plant if the VI allowance is 1400L per day per cm per km. Average sewerage length per capita is 8m. 3. Determine ThoD, COD, and BODs of a mixture of 150 mg/L glutamic acid (CsHioN O,) and 150 mg/L glucose (CHi). Assume the value of the BOD first-order reaction rate constant is 0.23/d (base e) and only carbonaceous oxygen demand is considered.

Explanation / Answer

Ans 2

Population P = 100,000

Equivalent sewer dia D = 20 cm

Total sewerage length = (8 m / person) x P

= 8 x 100,000 = 800,000 m x 1km/1000m

L = 800 km

Total I/I per day = 1400 L/(day - cm - km) x D x L

= 1400 L/(day - cm - km) x 20cm x 800 km

= 22400000 L/day

= 2.24*10^7 L/day

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote