4. You are a scientist working in a lab that processes pharmaceuticals. It\'s re
ID: 717134 • Letter: 4
Question
4. You are a scientist working in a lab that processes pharmaceuticals. It's recently been found that the Adderall that vour company sells may have a concentration that is dangerously high. To determine the concentration in your company's Adderall pills, you make a solution containing 4.30 x 10:3 M Adderall and 3.20 x 10-3 M of compound Y. Then you run the solution in your GC and get peak heights of 1231 and 1287, respectively. In a separate experiment solution made from 1 pill of Adderall with compound Y, which has a concentration of 6.7 x 10-3 M. You get peak heights of 1543 and 1399 for Adderall and X respectively (a) What is the concentration of Adderall in the unknown sample? (b) Assuming a "safe" concentration of Adderall is 3.4 x 102 M, should you pull your pills off the market?Explanation / Answer
(1) Given hA = 1231, hY = 1287
Concentration of A [A] = 4.30×10-3M
Concentration of B [B] = 3.20×10-3M
hA /[A] = F{hY/[B]} where F is the response factor
1231/4.30×10-3 = F{1287/3.20×10-3}
F = 0.711
(2) hA = 1543, [A] = unknown
hY = 1399, [Y] = 6.7×10-3M, F = 0.711
1543/[A] = 0.711{1399/6.7×10-3]
[A] = 10.39×10-3M
As the safe concentration for A is 3.4×10-2M, the concentration calculated is less than the safe concentration value of A, so it is safe to keep the pills in the market and is not required to pull off.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.