Question 9s last answer is 140 ml of saline solution urtney Carnes: Attempt 1 Wh
ID: 716729 • Letter: Q
Question
Question 9s last answer is 140 ml of saline solutionurtney Carnes: Attempt 1 What is the molarity of a solution containing 17.0 grams of NH3 in 1.20 liters of solution 0.0833 M 0.833 M 1.42 M 14.2 M Save Question 9 (0.6666 points) A saline solution used in intravenous drips for patients who cannot take oral fluids contains 0.92% (w/v) NaCl in water. What volume of the saline solution must be administered to the patient in order to deliver 7.7 g of NaCI? 8.4 mL of saline solution 840 mL of saline solution 7.1 mL of saline solution MacBook Air 4
Explanation / Answer
8) Molarity = number of moles of solute / volume of solution in L
Number of moles of NH3 = 17.0 g / 17.031 g/mol = 0.998 mol
Molarity = 0.998 mol / 1.20 L = 0.833 M
Therefore, option 2 is correct
9) % w/v = ( mass of solute in grams / volume of solution in mL) *100
0.92 = (7.7 / volume of solution in mL)*100
volume of solution in mL = (7.7 / 0.92)*100 = 840 mL
Therefore, option 2 is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.