2 Shift 1. A project you are working on requires 225 nuts and 225 bolts. The pro
ID: 716129 • Letter: 2
Question
2 Shift 1. A project you are working on requires 225 nuts and 225 bolts. The properly-sized nuts are square with 15.0 mm sides and are 4.0 mm thick. The round hole in the middle is 8.0 mm in diameter. How many 0.75-lb boxes of nuts do you need to buy if they are made of a metal with a density of 7.88 g/cm? Assume a classmate graciously donated the bolts from their own personal supply 2. Suppose a particular anabolic steroid may be detected in a human blood sample in quantities as low as 3.6 ng/ul. An athlete injects himself with 193x 10' oz of the steroid just before a competition. If the athlete's blood volume is 2.12 gallons, will the quantity of steroid in the athlete's bloodstream be detectable? (Make sure you check your prefixes (e.g. nano (n-) vs. micro (-) !)Explanation / Answer
Solution :-
Q1) Lets first calculate the volume of squares
Volume of square =leght * height * width
= 15.0 mm * 15.0 mm * 4.00 mm
= 900 mm^3
900 mm^3* 1 cm^3 / 1000 mm^3 = 0.900 cm^3
Now lets calculate the volume of the hole (cylinder) in the square
Volume of cylinder =pi r^2h
Radius r = diameter /2
= 8.00 mm /2
= 4.00 mm
Volume = 3.14 * (4.00mm)^2*4.00 mm
= 201 mm^3
201 mm3 *1cm3/ 1000 mm3 = 0.201 cm3
Volume of nut = volume of square – volume of hole
= 0.900 cm3 – 0.201 cm3
= 0.699 cm3
Now lets calculate mass of 1 nut
Mass = volume x density
= 0.699cm3 * 7.88 g/cm3
= 5.508 g
1 box = 0.75 lb
0.75lb *453.592 g / lb = 340.2 g
Now lets calculate the number of nuts in 1 box
Number of nut in box = mass of box / mass of nut
= 340.2 g / 5.508 g
= 62 nut /box
Now lets calculate the number of box needed to get 225 nuts
# of box = 225 nuts / 62 nut per box
= 3.63 box
So we can round 3.63 box to integer number as 4.0 box
Hence 4.0 box of nuts need to buy.
Q2) mass of steroid injected = 1.93*10^-3 oz
1.93*10^-3 oz * 2.835*10^10 ng / 1 oz = 5.47*10^7 ng steroid
Volume of blood = 2.12 gallon
Lets convert gallon to microliter
2.12gallon * 3.785*10^6 uL/1 gal = 8.02*10^6 uL
Now lets calculate the concentration of the steroid
Concentration of steroid in the athlete body = mass of steroid / volume of blood
= 5.47*10^7 ng / 8.02*10^6 uL
= 6.82 ng/uL
The concentration of the steroid in the athlete body is higher than detectable amount which is 3.6ng/uL
Therefore the quantity of steroid in the athlete body can be detected.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.