Southeast Missouri State × e Chegg Study | Guided So × C Not secure www.saplingl
ID: 715821 • Letter: S
Question
Southeast Missouri State × e Chegg Study | Guided So × C Not secure www.saplinglearning.com/ibiscms/mod/ibis/view.php?id-6182346 Sapling Learning Jump to... BreAnna Ward macmillan leearriing Question 16 of 20 Available From: 8/27/2018 02:00 PM Map Due Date: 9/10/2018 11:59 PM Sapling Learning Points Possible: 5 Calculate the molarity of 0.900 mol of NazS in 1.35 L of solution Grade Category Default Description: Chapter 1 Problem Set Policies: Number 10 1 Fall 2014 Policy You can check your answers. You can view solutions after the due date You can keep trying to answer each questi until you get it right or give up. You lose 5% of the points available to each answer in your question for each incorrect attempt at that answer For multiple-choice questions, the penalty depends on the number of choices availab Calculate the molarity of 30.5 g of MgS in 967 mL of solution 12 1 13 14 O 15 0 16 17 0 Number eTextbook OHelp With This Topic 18 19 1 20 1 Web Help & Videos Previous check AnswerNext Exit Hint 8:55 PM Type here to search 9/10/2018 5Explanation / Answer
1)
volume , V = 1.35 L
use:
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 0.9/1.35
= 0.6667 M
Answer: 0.667 M
2)
Molar mass of MgS,
MM = 1*MM(Mg) + 1*MM(S)
= 1*24.31 + 1*32.07
= 56.38 g/mol
mass(MgS)= 30.5 g
use:
number of mol of MgS,
n = mass of MgS/molar mass of MgS
=(30.5 g)/(56.38 g/mol)
= 0.541 mol
volume , V = 9.67*10^2 mL
= 0.967 L
use:
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 0.541/0.967
= 0.5594 M
Answer: 0.559 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.