The molecular liquid chloroform (CHCl,) has a density of 1.48 gmL, while the mol
ID: 715679 • Letter: T
Question
The molecular liquid chloroform (CHCl,) has a density of 1.48 gmL, while the molecular liquid bromoform (CHBrg) has a density of 2.89 gmL. (a) When 57.9 mL of CHCl, and 73.1 mL of CHBr, are mixed, a clear liquid solution forms Is this a chemical or a physical change? phrsic Is the solution a pure substance, a homogeneous mixture or a heterogeneous mixture? homogeneous mturse (b) ls the density of this solution a chemical or a physical propernt X g/mL (e) Assuming that the volumes are additive upon mixing, what is the density of the solution?Explanation / Answer
c)
Answer
Density of the solution = 2.267g/ml
Explanation
Volume of CHCl3 = 57.9ml
Density of CHCl3 = 1.48g/ml
mass of CHCl3 = 57.9ml × 1.48g/ml = 85.692g
Volume of CHBr3 = 73.1ml
Density of CHBr3 = 2.89g/ml
mass of CHBr3 = 73.1ml × 2.89g/ml = 211.259g
Total mass = 296.951g
Total volume = 57.9ml + 73.1ml =131ml
Density = mass / volume
Density = 296.951g/ 131ml
Density = 2.267g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.