4. A sulfuric acid (HSO.) solution has density 1.55 g/ml. This solution is 65.0%
ID: 715524 • Letter: 4
Question
4. A sulfuric acid (HSO.) solution has density 1.55 g/ml. This solution is 65.0% HSO by mass, the remainder being water. What mass of t pure H SO4 is contained in 1.00 liter of this solution? 5. You went hiking in the north Georgia mountains over the weekend and found what you think could be a gold nugget. To determine if it is indeed gold, you found the density of your nugget. You found the volume of the nugget using the procedure shown in the attached diagram, and determined the mass of the nugget 645.3 grams. Find the density of your nugget. Given that the density of gold 19.3 g/cm, is your nugget likely to be pure gold? cm 100- 100. 80- 70- 50- 20- 10-Explanation / Answer
4)
volume , V = 1 L
= 1*10^3 mL
density, d = 1.55 g/mL
use:
mass = density * volume
= 1.55 g/mL *1*10^3 mL
= 1.55*10^3 g
This is mass of solution
mass of H2SO4 = 65.0 % of mass of solution
= 65.0*1550/100
= 1010 g
Answer: 1010 g
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.