eAssignment/takeCovalentActivity.do?locator-assignment -take&takeAss assignment-
ID: 715239 • Letter: E
Question
eAssignment/takeCovalentActivity.do?locator-assignment -take&takeAss assignment-take Use the References to access important values if needed for this question. In the laboratory you dissolve 13.6 g of silver nitrate in a volumetric flask and add water to a total volume of 500 mL What is the molarity of the solution016M What is the concentration of the silver cation? What is the concentration of the nitrate anion?M An error has been detected m your answer. Check for typos s etc before submitting your answer Submit Answer Retry Entire Group 9 more group attempts remainingExplanation / Answer
Molarity = (W /MW) (1000 / V in mL)
W = 13.6 g
MW = 169.87 g/mol
V = 500 mL
Molarity = (13.6 / 169.87) (1000 / 500)
Molarity = 0.16 M
[AgNO3] = 0.16 M
2) AgNO3 ---------> Ag+ + NO3-
[Ag+] = 0.16 M
[NO3-] = 0.16 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.