Use the provided balanced chemical reaction for the synthesis of aspirin (acetyl
ID: 714560 • Letter: U
Question
Use the provided balanced chemical reaction for the synthesis of aspirin (acetylsalicylic acid) to answer the following questions. Show any work 1. + Salicylic acid Acetic anhydride Acetyl salicylic acid Acetic acid You decide to react 0.3 mL of acetic anhydride with 138 mg of salicylic acid... a. What mass, in grams, was added of acetic anhydride? b. What is the maximum amount of aspirin that can be produced if all the acetic c. What is the maximum amount of aspirin that can be produced if all the salicylic acid d. anhydride reacts? (Assume the amount of salicylic acid is not an issue.) (138 mg) reacts? (Assume the amount of acetic anhydride is not an issue.) Which is the limiting reagent in this reaction-acetic anhydride or salicylic acid? What is the theoretical yield of aspirin if 0.3 mL of acetic anhydride is reacted with 138 mg of salicylic acid? Which compound would you expect to have a higher boiling point-acetic anhydride or salicylic acid? Explain your answer e. f.
Explanation / Answer
Solution: From the balanced chemical reaction and given data, we do have:
Reactants, products, volume of Acetic Anhydride = 0.3 mL and mass of Salicylic acid = 138 mg.
(a). Density of Acetic Anhydride = 1.08 g/mL
Mass = Volume X Density = 0.3 mL X 1.08 g/mL = 0.324 g.
(b). Molar Mass of Acetic Anhydride = 102.09 g/mol = 102 g/mol (approx. value)
Molar Mass of Acetylsalicylic Acid (Aspirin) = 180.157 g/mol = 180 g/mol (approx value)
Given mass of Acetic Anhydride = 0.324 g.
The reaction is balanced at 1:1 ratio. That means, one mole of Acetic Anhydride gives one mole of Aspirin.
No. of moles of Acetic Anhydride = No. of moles of Aspirin = 0.324 g / (102 g/mol) = 0.00318 mole.
Thus,
(c). Given mass of Salicylic Acid = 0.138 g.
Molar Mass of Salicylic Acid = 138.121 g/mol = 138 g/mol (approx value)
No. of moles of Salicylic Acid = No. of moles of Aspirin = 0.138 g / (138 g/mol) = 0.001 Mole.
Thus,
(d). We can see that less amount of Aspirin is produced from Salicylic Acid, so limiting reagent in this reaction is Salicylic Acid.
(e). The theoretical yield of Aspirin using salicylic acid as the limiting reagent is:
0.001 mol X 180 g/mol = 0.180 grams.
Mass = 0.324 gRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.