calculate the standard state entropy for the following reaction 6Co2(g)+6H2O= c6
ID: 714405 • Letter: C
Question
calculate the standard state entropy for the following reaction 6Co2(g)+6H2O= c6H12aO(s)+6O2 Part B Calculate the standard-state entropy for the following reaction: 6 CO2(g) +6 H20(g) 1 CoH120s(s) + 6 02(g) (If applicable, coefficients of one have been included for clarity.) The standard entropy values are given in the table. So Formula /(K .mol) CeH1206 (s) 212 205 214 H20(g)189 02(g) CO2(g) Express your answer with the appropriate units. You did not open hints for this part. ANSWER Entropy and the Second Law of Thermodynamics- Copy ho cerond law of thermodynamics, all reactions proceed spontaneously in the direction that increases total erExplanation / Answer
Given:
Sof(CO2(g)) = 214.0 J/mol.K
Sof(H2O(g)) = 189.0 J/mol.K
Sof(C6H12O6(s)) = 212.0 J/mol.K
Sof(O2(g)) = 205.0 J/mol.K
Balanced chemical equation is:
6 CO2(g) + 6 H2O(g) ---> C6H12O6(s) + 6 O2(g)
So rxn = 1*Sof(C6H12O6(s)) + 6*Sof(O2(g)) - 6*Sof( CO2(g)) - 6*Sof(H2O(g))
So rxn = 1*(212.0) + 6*(205.0) - 6*(214.0) - 6*(189.0)
So rxn = -976 J/K
Answer: -976 J/K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.