How many mL of 10% aq. sodium carbonate are needed to neutralize 1.5 mL of sulfu
ID: 714193 • Letter: H
Question
How many mL of 10% aq. sodium carbonate are needed to neutralize 1.5 mL of sulfuric acid? (Sulfuric acid is 18M.) I already know the answer is 28 ml of sodium carbonate. (18 x 1.5) / .94 = 20 mL I have no idea where the .94 came from, will someone please show me the math on this. How many mL of 10% aq. sodium carbonate are needed to neutralize 1.5 mL of sulfuric acid? (Sulfuric acid is 18M.) I already know the answer is 28 ml of sodium carbonate. (18 x 1.5) / .94 = 20 mL I have no idea where the .94 came from, will someone please show me the math on this. How many mL of 10% aq. sodium carbonate are needed to neutralize 1.5 mL of sulfuric acid? (Sulfuric acid is 18M.) I already know the answer is 28 ml of sodium carbonate. (18 x 1.5) / .94 = 20 mL I have no idea where the .94 came from, will someone please show me the math on this.Explanation / Answer
H2SO4 + Na2CO3 -----------> Na2SO4 + CO2 + H2O
moles of H2SO4 = 18 x 1.5/1000 = 0.027
mass of H2SO4 = 0.027 x 98 = 2.646 g
according to balanced reaction
98 g H2SO4 reacts with 106 g Na2CO3
2.646 g H2SO4 reacts with 2.646 x 106 / 98 = 2.862 g
mass of Na2CO3 require = 2.862 g
% m/v = (mass of solute / volume of solution) x 100
10 = (2.862 / volume of solution) x 100
0.1 = (2.862 / volume of solution)
volume of solution = 28.62 mL
volume of Na2CO3 required = 28.62 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.