3. +1.5/5 points | Previous Answers My Notes Ask Your Teacher The water-gas shif
ID: 713720 • Letter: 3
Question
3. +1.5/5 points | Previous Answers My Notes Ask Your Teacher The water-gas shift reaction plays a central role in the chemical methods for obtaining cleaner fuels from coal. CO(g) +H20(g)CO2g)H2(g) At a given temperature Kp = 2.7. If 0.22 mol CO, 0.51 mol H2O, 0.57 mol CO2 and 0.45 mol H2 are introduced into a 2.5 L flask, what is the value of Qc? What is the value of 2p? 402 In which direction must the reaction proceed to reach equilibrium? already at equilibrium toward reactants toward productsExplanation / Answer
CO (g) + H2O (g) <----> Co2 (g) + H2 (g)
Qc = [CO2][H2]/[Co][H2O]
Qc = (0.57/2.5)*(0.45/2.5)/((0.22/2.5)*(0.51/2.5))
QC = 2.2861
Qp = Qc*(RT)^dn where dn = change in number of moles of gseous substances.
here dN = 0 so Qc = Qp
Qp = 2.2861
and given Kp = 2.7
Kp > Qp hence the equilibrium shifts in forward direction i.e., from leftt to right.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.