Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You want to make a Tris buffer stock solution for future use in your lab. You cu

ID: 713712 • Letter: Y

Question

You want to make a Tris buffer stock solution for future use in your lab. You currently have both Tris acid (MW: 157.6) and Tris base (MW: 121.14) available to use. The pka of this buffer system is 8.3. 1. If you want to have a final volume of 750mL for a 0.5M solution. How much mass would you need to make each of these solutions? (Assume you are making one solution of Tris acid and one of Tris base). (10 points) a. b. From these stock solutions you want to make a working solution of your Tris buffer with a final volume of 50mL with a concentration of 20mM and a pH of 8.6. How much of each solution do you need to make this buffer? (10 points) Your friend is running a similar experiment and wants to borrow some of your buffer instead of making their own. If they want the pH to be 5.5, would you agree they should use your buffer or suggest they make their own. Why? (5 points) c. d. When you performed the Acids and Bases lab, what was the pH of your buffer from part 2? What page of your notebook is this on? (5 points)

Explanation / Answer

a) V=750ml=0.750L

Ct=final concentration=0.5M=0.5mol/L

mol of tris acid required=0.750L*0.5mol/L=0.375mol

mass of tris acid required=mol*molar mass of tris acid=0.375mol/L*(157.6g/mol)=59.1g g

mass of tris base required=mol*molar mass of tris base=0.375mol/L*(121.14g/mol)=45.427g g

b)buffer with pH=8.6

pka=8.3

Using Henderson-hasselbach equation,

pH=pka+log [base]/[acid]

8.6=8.3+log [base]/[acid]

[base]/[acid]=1.995

So,the ratio of mol of acid and base should be 1.995

total mol to be prepared=50ml*20mM=0.050L*20*10^-3 mol/L=0.001mol

mol of tris acid required=(1/1+1.995)*0.001mol=0.000334mol

mol of tris base required=(1.995/1+1.995)*0.001mol=6.661*10^-4mol

volume of stock tris acid required for the buffer=mol/molarity=0.000334mol/0.5mol/L=0.000668L=0.668ml

volume of stock tris base required for the buffer=mol/molarity=6.661*10^-4mol/0.5mol/L=0.00133L=1.33ml

c)required pH=5.5,

For lowering pH concentrated acid ,like HCl ,needs to be added.that neutralizes tris base to give more tris acid,decreasing pH

Calculation of amount of HCl to be added:

pH=pka+log [base]/[acid]

or,5.5=8.3+log [base]/[acid]

[base]/[acid]=0.00158

total mol of bufer=50ml*20mM=0.050L*20*10^-3 mol/L=0.001mol

[tris base]=(0.00158/1.00158)*0.001mol=1.577*10^-6 mol

[tris acid]=(1/1.00158)*0.001mol=9.984*10^-4 mol

6.661*10^-4mol of tris base must be neutralized to 1.577*10^-6 mol by adding strong acid

mol of strong acid to be added=(6.661*10^-4)-(1.577*10^-6)=6.645*10^-4 mol

This ,also adds 6.645*10^-4 mol to the tris acid,now tris acid is =0.000334mol+6.645*10^-4 mol=9.985*10^-4 mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote