University science Books presented by Sapling Leaming General Chemistry 4th Edit
ID: 713238 • Letter: U
Question
University science Books presented by Sapling Leaming General Chemistry 4th Edition . Sosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation K-1.80 at 250°C ( A 0.279 mol sample of PCIs(g) is injected into an empty 4.45 L reaction vessel held at 250 . Calculate the concentrations of PCIs(g) and PCl3(g) at equilibrium. Number PCI,.0335 M Number PC13: 10.2445 There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the botiom divider bar. Click on the divider bar again to hide the additional feedback Close O Previous Give Up & View Solution , Try Again N ExplanationExplanation / Answer
Initial [PCl5] = moles / volume = ( 0.279 /4.45) = 0.0627
at equilibrium [PCl5] = 0.0627-X , [PCl3] = [Cl2] = X
Kc = [PCl3] [Cl2] / [PCl5]
1.8 = X^2 / ( 0.0627-X)
X^2 - 1.8 ( 0.0627-X) = 0
X^2 + 1.8X - 0.11286 = 0
X = 0.06065,
hence [PCl5] = 0.0627-0.06065 = 0.002 M
[PCl3] = 0.06 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.