Texas State University-CHEM 1341-Spring18- PATTERSON (Sec. 2 Learning iversity-C
ID: 711777 • Letter: T
Question
Texas State University-CHEM 1341-Spring18- PATTERSON (Sec. 2 Learning iversity-CHEM 1341-Spring18-PATTERSON (Sec.257,259, and 262) Activities and Due Dates Chapter 4 Homework 3/1/2018 08:00 AM 0 69.6/100 Print i CalculatorPeriodic Table Question 26 of 33 General Chemistry 4th Edition University Science Books presered by Saping Learming How many milliliters of 10.0 M HCl(aq) are needed to prepare 250.0 mL of 1.00 M HCI(aq)? Number Previous& Give Up & View Solution Check AnsworNextExit erms ofExplanation / Answer
number moles of HCl = molarity * volume of solution in L
number of moles of HCl = 1.00 * 0.250 = 0.250 mol
Moalrity = number of moles / volume of solution in L
10.0 = 0.250 mol / volume of solution in L
volume of solution in L = 0.250 / 10.0 = 0.0250 L
1L = 1000 mL
0.0250 L = 25.0 mL
Therefore, the volume of solution = 25.0 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.