Save Question 2 (10 points) A 0.4422 g sample of CacO3 is dissolved in 12 M HCI
ID: 711341 • Letter: S
Question
Save Question 2 (10 points) A 0.4422 g sample of CacO3 is dissolved in 12 M HCI and diluted to 125.0 mL in a volumetric flask.What is the molarity of Ca2+ in the sample? (Mw CaCO3 = 100.1 g/mol). Express answers as decimals, not exponents. Your Answer: Answer units Save Question 3 (10 points) A 0.3309 g sample ot CaCOs is dissolved in 12 M HOl and diluted to 1000 mL in a volumetric flask. A 25.00 mL aliquot is removed from the flask How many moles of Caf are in this aliquot? (MW caco3 100 1 g/mol) Express answeExplanation / Answer
moles of CaCO3 = 0.4422g/100.1 g
As all the CaCO# is reacted with HCl as
CACO3 (s) + 2 HCl (aq) ------------------> CaCl2 (aq) + CO2 (g) + H2O(l)
and converted to CaCL2 solution.
Thus the moles of Ca+2 are same in the solution.
MOles of Ca+2 taken = moles of CaCO3 taken = 0.4422/100.1
The total volume of solution = 125mL
Thus molarity of Ca+2 in solution = moles /volume in L
= (0.4422/100.1) /0.125L
=0.03534 M
= 0.03534 mol/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.