Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When 780 g of benzene (Molar mass = 78 g/mol) reacts with 750 mL of concentrated

ID: 707983 • Letter: W

Question

When 780 g of benzene (Molar mass = 78 g/mol) reacts with 750 mL of concentrated HNO3 (16 M) and 750 mL of H2SO4 (18 M), 1000 g of nitrobenzene (molar mass = 123 g/mol) and 250 g of an unknown compound with a high boiling point are obtained. a. Identify the limiting reagent. b. Calculate the percent yield of nitrobenzene. c. Give the name of the most probably side product with the high melting point. d. Explain, with the aid of a mechanism, the role of H2SO4 in the reaction. e. Supposing the crystalline compound (250 g) has the formula C6H4N2O4, calculate the yield of this side product. 6. The nitration of furan leads preferentially to 1- nitrofuran rather than the 2-nitrofuran isomer. Explain by considering carefully the stability of the ??-complex leading to each isomer.

Explanation / Answer

c) side product is dinitro benzene

d) H2SO4 aids in protonation of HNO3 which results in formation of NO3+

e)no of moles formed = 250 / 168 = 1.488 % yeild is 14.8%


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote