Tutored Practice Problem 17.2.7 GOUNTS TOWARDS GRADE Prepare a buffer by acid-ba
ID: 705882 • Letter: T
Question
Tutored Practice Problem 17.2.7 GOUNTS TOWARDS GRADE Prepare a buffer by acid-base reactions. Close Problem Consider how to prepare a buffer solution with pH 3.14 (using one of the weak acid/conjugate base systems shown here) by combining 1.00 L of a 0.467-M solution of weak acid with 0.357 M potassium hydroxide. Weak Acid Conjugate Bae Ka HNO2 HCIO HCN NO2 CIO CNT 4.5 x 104 3.5 x 10-8 40x 1010 9.40 pKa 3.35 7.46 How many L of the potassium hydroxide solution would have to be added to the acid solution of your choice? Check & Submit Answer Show ApproachExplanation / Answer
HNO2 has pka value near to required pH of 3.14 , hence our buffer is HNO2 and NO2^-
Let KOH volume be V ( liters)
KOH moles = Molarity x volume = 0.357 V = OH- moles
HNO2 moles = 0.467 x 1 = 0.467
we have reaction HNO2 (aq) + OH- (aq) <---> NO2- (aq) + H2O (l)
HNO2 moles after reacting with 0.357 moles of OH- = 0.467 - 0.357V
NO2- moles = OH- moles reacted = 0.357V
pH of buffer = pka + log ( conjugate acid moles / acid moles)
pH = pka + log (NO2- moles / HNO2 moles)
3.14 = 3.35 + log ( 0.357V/(0.467-0.357V))
( 0.357V) / ( 0.467-0.357V = 10 ^ ( 3.14-3.35)
0.357V = 0.6166 ( 0.467-0357V)
0.577 V = 0.288
V = 0.499 L = 0.5 L ( rounded value)
Thus answer is 0.5 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.