1.For the decomposition of Ni(CO)4 in the gas phase, these rate constants were o
ID: 704540 • Letter: 1
Question
1.For the decomposition of Ni(CO)4 in the gas phase, these rate constants were obtained experimentally.
T(? C) k(s-1)
47.3 0.233
50.9 0.354
55.0 0.606
60.0 1.022
66.0 1.873
Plot the data using the linearized Arrhenius equation. Fully label the graph, axes, data and line fit. Include the regression analysis, and a discussion of the quality of the regression analysis.
a). Calculate the activation energy and pre-exponential factor for this reaction.
b). Estimate the rate constant of the reaction at 40.0 ?C.
Explanation / Answer
The integrated form of the Arrhenius equation is given as
ln k = -Ea/RT + ln A
where k is the rate constant of the reaction at absolute temperature T. Ea is the activation energy of the reaction and A is the pre-exponential factor (also known as frequency factor).
Prepare a table of 1/T vs ln k as below.
t (°C)
T (K) = (t + 273)
1/T (K-1)
k (s-1)
ln k
47.3
320.3
0.003122
0.233
-1.4567
50.9
323.9
0.003087
0.354
-1.0384
55.0
328.0
0.003049
0.606
-0.5009
60.0
333.0
0.003003
1.022
0.0218
66.0
339.0
0.002950
1.873
0.6275
Plot ln k vs 1/T as below.
Plot of ln k vs 1/T
The regression equation is shown on the plot. The R2 value is close to 1.0000 indicating that the data points fit the curve well.
a) Compare the integrated rate law with the regression equation. We have
-Ea/R = -12174
This is the slope of the plot and will have unit K. We find the unit by dimension analysis. The left hand side is dimensionless while 1/T has unit K-1. To make the right hand side dimensionless, the slope must have unit K. Therefore,
Ea/R = 12174 K
====> Ea = (12174 K)*R
====> Ea = (12174 K)*(8.314 J/mol.K) =101214.636 J/mol
====> Ea = (101214.636 J/mol)*(1 kJ/1000 J) = 101.214636 kJ/mol
====> Ea ? 101 kJ/mol (ans).
Comparing the two equations again, we have,
ln A = 36.566
=====> A = exp(36.566) = 7.5929*1015 ? 7.59*1015
A will have the same unit as k; hence, the pre-exponential factor is 7.59*1015 s-1 (ans).
b) We have t = 40.0°C; therefore, T = (40.0 + 273) K = 313.0 K and x = 1/T = 1/(313.0 K) = 0.003195 K-1. Put x = 0.003195 K-1 in the regression equation and get
y = -(12174 K)*(0.003195 K-1) + 36.566
====> y = -38.89593 + 36.566 = -2.32993
We know that y = ln k; therefore,
ln k = -2.32993
====> k = exp(-2.32993) = 0.09730 ? 0.097
k has unit s-1; hence, the rate constant of the reaction at 40.0°C is 0.097 s-1 (ans).
t (°C)
T (K) = (t + 273)
1/T (K-1)
k (s-1)
ln k
47.3
320.3
0.003122
0.233
-1.4567
50.9
323.9
0.003087
0.354
-1.0384
55.0
328.0
0.003049
0.606
-0.5009
60.0
333.0
0.003003
1.022
0.0218
66.0
339.0
0.002950
1.873
0.6275
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.