Solve for c and d please. Problem 18.05 (GO Tutorial) Your answer is partially c
ID: 703899 • Letter: S
Question
Solve for c and d please. Problem 18.05 (GO Tutorial) Your answer is partially correct. Try again. (a) Using the data in Table 18.1, compute the resistance of a copper wire 4.0 mm (0.16 in.) in diameter and 4.0 m (157 in.) long 0.0053 (b) What would be the current flow if the potential drop across the ends of the wire is 0.070 V? 13.20 (c) What is the current density? A/m2 1051556.30 (d) What is the magnitude of the electric field across the ends of the wire? V/m 2.8e-21 By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructorExplanation / Answer
Part C
Area of flow = (3.14 / 4) x dia x dia
= (3.14 / 4) x 4 x 10^-3 x 4 x 10^-3
= 0.00001256 m2
Current density = current flow/area
= 13.20 A / (0.00001256 m2)
= 1050955.41 A/m2
Part d
E = V / L
= 0.070 V / 4m
= 0.0175 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.