Propylene (C3H6), ammonia (NH3), and oxygen (O2) react in a continuous, steady s
ID: 703360 • Letter: P
Question
Propylene (C3H6), ammonia (NH3), and oxygen (O2) react in a continuous, steady state reactor to form acrylonitrile (C3H3N) and water (H2O), as shown below. The feed to the reactor contains 150 lbmol/hr of C3H6, 150 lbmol/hr of NH3, and 100 lbmol/hr of O2 a. b. c. What is the limiting reactant? What is the percent excess of the two non-limiting reactants? If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), how much O2 comes out in the product stream? d. If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), what is the extent of e. If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), how much NH3 comes out f. If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), how much C3H3N exits in g. If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), how much C3H6 exits in h. If the conversion of the limiting reactant is 60% (mol), how much water is in the reaction? in the product stream? the product stream? the product stream? product stream?Explanation / Answer
To produce acrylonitrile,
The balanced equation is
2 C3H6 + 2 NH3 + 3 O2 = 2 C3H3N + 6 H2O
Part a
From the stoichiometry of the reaction
Moles of C3H6 required to react with 150lbmol/hr NH3
= 2 lbmol C3H6 x 150 lbmol/hr NH3 / 2 lbmol NH3
= 150 lbmol/hr C3H6
Moles of O2 required to react with 150lbmol/hr NH3
= 3 lbmol O2 x 150 lbmol/hr NH3 / 2 lbmol NH3
= 225 lbmol/hr O2
But we have only 100 lbmol/hr of O2
It means O2 is limiting reactant.
Part b
Excess reactants are NH3 and C3H6
Moles of C3H6 required to react with 100 lbmol/hr O2
= 2 lbmol C3H6 x 100 lbmol/hr O2 / 3 lbmol O2
= 66.67 lbmol/hr C3H6
Similarly
Moles of NH3 required to react with 100 lbmol/hr O2
= 66.67 lbmol/hr NH3
% excess of C3H6 = % excess of NH3
= (Initial moles - reacted moles) *100/(initial moles)
=(150 - 66.67)*100/150
= 55.55%
Part C
If conversion of O2 = 60%
O2 reacted = 100*0.60 = 60 lbmol/hr
O2 in product stream = initial moles - reacted moles
= 100 - 60 = 40 lbmol/hr
Part d
Mol balance of O2
O2 in outlet stream = O2 in inlet stream - 3*Extent of reaction
40 = 100 - 3*Extent of reaction
Extent of reaction = (40-100)/(-3)
= 20 lbmol/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.