The basic reaction involved in the precipitation of phosphorus with aluminium is
ID: 703043 • Letter: T
Question
The basic reaction involved in the precipitation of phosphorus with aluminium is: Liquid alum [Al2(SO4)3-18H2O] contains 48 % aluminium and based on laboratory testing, 1.5 moles of aluminium react with one mole of phosphorous (P). Given a liquid alum of density 1.2 kg/L and a flow rate of 12 000 m3/day, determine the: a) Amount of liquid alum required to precipitate phosphorus in wastewater that contains 8 mg (10) P/liter. b) Required alum storage capacity if a 30 day supply is to be stored at the treatment facility. (5)Explanation / Answer
first solving the part a of the problem
a) basis - 1 litre of water
so 1 litre of water contains 8 mg of phosphorous
molecular weight of phosphorous is 30.97g/mole
moles of phosphorous in 1 litre of water is? .008/30.97 = .000258mole
so moles of aluminium required is 1.5 * .000258 =.000387 moles of aluminium is required
so moles of alum = (1/.48)*moles of aluminium (since aluminium contains 48% of aluminum )
= (1/.48)*.000387=.00080625 moles of alum required
mass of alum = moles * ,molecular weight
= .00080625*474.384= .3824g
so we require .3824g of alum / litre of water
b) mass flow rate = volumetric rate * density
voluemetric rate = 12000m^3/day
= 12000*1000liter/day ( since 1m^3=1000litre)
no. of days = 30days
so total mass flow rate =12000*1000*1.2*30
=432000000 kg of storage needed of alum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.