ABLE 9.2 Thermodynamic Properties of an Ideal Gas Expressiorn Application Monato
ID: 703008 • Letter: A
Question
ABLE 9.2 Thermodynamic Properties of an Ideal Gas Expressiorn Application Monatomic ideal gas Polyatomic ideal gas (value must be measured experimentally) All ideal gases Monatomic ideal gas Go-iR =1R + R mic el a (pei ri de e of Cy) All ideal gases All ideal gases Example 9.2 Consider 2.00 mol of a monatomic ideal gas that is taken from state A (PA = 2.00 atm, VA= 10.0 L) to state B (PB= 1.00 atm, VB-30.0 L) by two lifferent pathways: Vc = 30.0 L (Pc = 2.00 atm State A VA 10.0I PA= 2.00 atmn). State B VB 30.0 L 4PB 1.00 atm VD 10.0I PD 1.00 atm Calculate q, w, ??, and ?? for both pathways. SolutionExplanation / Answer
From state A to stare B via upper path given in the question
Step 1
At constant pressure (isobaric process) = 2 atm
Volume change = 30 L - 10 L = 20 L
Work done = - P(V2 - V1) = - 2 atm x 20 L
= - 40 L-atm x 101.325 J/L-atm
W = - 4053 J
For isobaric process
W = - nR (T2 - T1)
Change in temperature (T2 - T1)
= 4053 J / (2 mol x 8.314 J/mol·K)
= 243.7 K
At constant pressure
q 1 = n x Cp x ? T = ?H1
= (2mol) x (5/2R) x (243.7 K)
q1 = ?H1 = 10132.5 J
? E1 = n x Cv x ? T
= (2mol) x (3/2R) x (243.7 K)
= 6079.5 J
Step 2
At constant volume (isochoric process)
Volume = 30 L
Pressure changes ?P = 1 atm - 2atm = - 1 atm
Change in temperature
?T = ?PV/nR
= - 1atm x 30 L / (2 mol x 0.0821 L-atm/mol-K )
= - 182.7 K
q2 = n x C v x ? T = ?E2
= (2 mol) x (3/2R) x (-182.7 K)
q2 =?E2 = - 4.6 x 10 ^3 J
?H2 = n x Cp x ?T
= (2 mol) x (5/2R) x (-182.7 K)
= - 7.6 x 10^3 J
Work done W = 0 (for isochoric process)
Overall
?T = 243.7 - 182.7 = 61
q = q1 + q2
= 5.5 x 10^3J
w = w1 + w2 = -4.0 x 10^3J
?E = ?E1 + ?E2
= 1.5 x 10^3J
?H = ?H1 + ?H2
= 2.5 x 10^3J
From state A to stare B via lower path given in the question
Step 1
At constant volume (isochoric process)
Volume = 30 L
Pressure changes ?P = 1 atm - 2atm = - 1 atm
Change in temperature
?T = ?PV/nR
= - 1atm x 10 L / (2 mol x 0.0821 L-atm/mol-K )
= - 60.9 K
q1 = n x C v x ? T = ?E1
= (2 mol) x (3/2R) x (-60.9 K)
q1 =?E1 = - 1.5 x 10 ^3 J
?H1 = n x Cp x ?T
= (2 mol) x (5/2R) x (-60.9 K)
= - 2.5 x 10^3 J
Work done W = 0 (for isochoric process)
Step 2
At constant pressure (isobaric process) = 1atm
Volume change = 30 L - 10 L = 20 L
Work done = - P(V2 - V1) = - 1atm x 20 L
= - 20 L-atm x 101.325 J/L-atm
W = - 2026.5 J
For isobaric process
W = - nR (T2 - T1)
Change in temperature (T2 - T1)
= 2026.5 J / (2 mol x 8.314 J/mol·K)
= 121.8 K
At constant pressure
q 2 = n x Cp x ? T = ?H2
= (2mol) x (5/2R) x (121.8 K)
q2 = ?H2 = 5.1 x 10^3 J
? E2 = n x Cv x ? T
= (2mol) x (3/2R) x (121.8 K)
= 3.1 x 10^3 J
?T = -60.9+121.8
=60.9K
q = q1 + q2
= 3.6 x 10^ J
w = w1 + w2
= -2.0 x 10^3 J
?E = ?E1 + ?E2
= 1.5 x 10^3 J
?H = ?H1 + ?H2
= 2.5 x 10^3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.