A desalination plant arranged in 1 stage and using RO(reverse osmosis) module.Th
ID: 701365 • Letter: A
Question
A desalination plant arranged in 1 stage and using RO(reverse osmosis) module.The required data are in bellow table.
This course is about
membrane desalination process
i would like you to help me solve this quesion
you can assume any missing data
thank you
1) Calculate the retention (R°) 2) Calculate the energy consumption of an 800 m'/day single stage seawater desalination plant. 3) In order to recover part of energy consumption (ERD), a turbine is included in the process; calculate the part of energy recovered 4) Determine the effective energy consumed The data necessary for the calculation are given in the table below. Permeate flow rate (V,) Applied Pressure (PApl.) Pressure drop (AP) |- | 800 m'/day 65 bar - 2 bar | 35 % Recovery factor (RR-%) 35,000 ppm Salt Concentration of NaCI (C) Pump efficiency (nPump) Turbine efficiency (Tubine) Molecular mass of Sodium Chloride (g/mol) 165% 155 % 58.5Explanation / Answer
given data -
permeate side flow rate = Vp = 800 m3/day
applied pressure = Pap = 65 bar = 65 x105 Pa
pressure drop on premeate side = 2 bar = 2 x 105 Pa
pressure on permeate side = Pp = 65 - 2 = 63 x 105 Pa
Recovery feactor = Vp/Vf = 0.35
so Vf = Vp/0.35 = 800/0.35 = 2285.714 m3/day
(1) Retention (Ro) = Vf - Vp = 2285.714 - 800 = 1485.714 m3/day
(2) Energy required-
Here we calculate that what amount of work required to transfer liquid on the permeate side .
so, work = Pap* Vf - Pp* Vp
= 65 * 2285.714 * 105 - 63*800 * 105 Pa-m3/day
= 98171.42857 x 105 Pa - m3/day = 27.2698 x 105 Pa-m3/sec
As, pump eficiency is 65%,
so required amount of energy = 27.2698 x 105 / 0.65 = 41.954 x 105 Pa-m3/sec (J/sec)
(3) Now in order to recover energy from permeate side, we connect a turbine which is 55% efficient.
so, recovered energy = 63 x105 x 800 x 0.55/(3600 ) J/sec = 7.7 x 105 J/sec
(4) calculation of effective energy consumed-
Effective energy consumed = energy supplied at feed - energy recovered from permeate side
= 65 x 105 x 2285.714 /(0.65 x 3600) - 7.7 x 105
= (63.492 - 7.7 ) x 105
= 55.792 x 105 J/sec
I hope you can understand the solution
Thank you!!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.