6. Overall Mass Balance for Unsteady-State Process. A storage vessel is well sti
ID: 701202 • Letter: 6
Question
6. Overall Mass Balance for Unsteady-State Process. A storage vessel is well stirred and contains 500 kg of total solution with a concentration of 5.0% salt. A constant flow rate of 900 kg/h of salt solution containing 16.67% salt is suddenly introduced into the tank and a constant withdrawal rate of 600 kg/h is also started. These two flows remain constant thereafter. Derive an equation relating the outlet withdrawal concentration as a function of time. Also, calculate the concentration after 2.0 h.Explanation / Answer
Unsteady state Mass balance:
Inlet + Accumulation = outlet
Initial balance,For unit hour: 900*0.1667 +500*0.05 = 600*x
Which gives x= 0.2917
Now for unsteady state, cconcentration inside vessel varies once constant flows of inlet and outlet are maintained.
Thus outlet concentration is 29.17% salt solution.
Now Here assuming the outlet stream also has similar concentration C as the vessel,mass balance gives:
900*0.1667 + dC/dt = 600*C
dC/dt = 600C + 150.3
Integration results from time '0' to time 't' gets following answer:
(1/600)*ln(600C +150.3) = t, C goes from C to Cf
(1/600)*ln((600Cf +150.3)/(600C + 150.3))= t
To calculate concentration after 2 hours put C = 0.05 and t= 2 hours and get Cf.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.