3.29. A mixture of methanol (methyl alcohol) and water contains 60.0% water by m
ID: 700878 • Letter: 3
Question
3.29. A mixture of methanol (methyl alcohol) and water contains 60.0% water by mass. (a) Assuming volume additivity of the components, estimate the specific gravity of the mixture at 20°C. What volume (in liters) of this mixture is required to provide 150 mol of methanol? (b) Repeat Part (a) with the additional information that the specific gravity of the mixture at 20°C is 0.9345 (making it unnecessary to assume volume additivity). What percentage error results from the volume-additivity assumption?Explanation / Answer
Part a
Let's take the initial mass of mixture = 100 g
Mass of water = 60 g
Density of water at 20°C = 0.9982 g/cm3
Volume of water = mass/density
= 60g / 0.9982 g/cm3
= 60.1082 cm3
Mass of methanol = 40 g
Density of methanol at 20°C = 0.7917 g/cm3
Volume of methanol = mass/density
= 40g / 0.7917 g/cm3
= 50.5241 cm3
Based on volume additivity
Total volume = 60.1082 + 50.5241 = 110.6323 cm3
Density of mixture = mass of mixture /volume of mixture
= 100/110.6323
= 0.9038 g/cm3
Specific gravity of mixture = 0.9038
Mass of given methanol = moles x molecular weight
= 150 mol x 32.04 g/mol
= 4806 g
40 g methanol consists = 110.6323 cm3 of mixture
4806 g methanol consists =( 110.6323 x 4806/40) cm3 of mixture
= 13292.47 cm3 x 10^-3L/cm3
= 13.292 L
Part b
If specific gravity of mixture = 0.9345
Density of mixture = 0.9345 g/cm3
Volume of mixture = mass of mixture / density of mixture
= 100/0.9345 = 107.0091 cm3
40 g methanol consists = 107.0091 cm3 of mixture
4806 g methanol consists =( 107.0091 x 4806/40) cm3 of mixture
= 12857.14 cm3 x 10^-3L/cm3
= 12.857 L
Percent error in volume
= (ideal value - actual value) * 100 / (actual value)
= (13.292 - 12.857)*100/12.857
= 3.383%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.