Air composition: Volume of H2 in 100 m3 air=0.000053 m3 so, to have 0.000053 m3
ID: 700547 • Letter: A
Question
Air composition:
Volume of H2 in 100 m3 air=0.000053 m3
so, to have 0.000053 m3 H2 air needed=100 m3
therefore,to have 18.3 m3 H2 air is needed=3.5×107 m3
similarly,to have 3.4 m3 CH4 air needed=0.2×107 m3
to have 25.4 m3 CO air needed=10×107 m3
to have m3 CO2 air needed=1.5×104 m3
to have 47.8 m3 N2 air needed=61.25 m3
so atleast 10×107 m3 air is needed to have all the components in 100 m3 producer gas
therefore,1 m3 producer gas will contain [(10×107 )/100] m3=106 m3 of air
gas name percentage(%) H2 0.000053 CH4 0.00017 CO 0.000025 CO2 0.035 N2 78.04Explanation / Answer
The percentage analysis by volume of producer gas is:H2= 18.3%, CH4-34%, CO-25.4%, CO2=5.1%, N,-47.8%. Calculate the volume of air required/m3 of gas.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.