Answer H° f of N2O5(g) = +11.3kJ/mol Explanation This problem is solved by Hess\
ID: 700105 • Letter: A
Question
Answer
H°f of N2O5(g) = +11.3kJ/mol
Explanation
This problem is solved by Hess's Law of Constant Heat of Summation
2H2(g) + O2(g) -------> 2H2O(l) H= -571.6kJ ------ eqn1
N2O5(g) + H2O(l) -------> 2HNO3(l) H = -73.7kJ ------ eqn2
1/2N2(g) + 5/2O2(g) + 1/2H2(g) ------> HNO3(l) H = -174.1kJ -------eqn3
reverse eqn2 and multiply it by 2
4HNO3(l) -------> 2N2O5(g) + 2H2O(l) H= +147.4kJ -------eqn4
multiply eqn3 by 4
2N2(g) + 6O2(g) + 2H2(g) ------> 4HNO3(l) H= -696.4kJ -------eqn5
reverse eqn 1
2H2O(l) -------> 2H2(g) + O2(g) H = +571.6kJ -----eqn6
add eqn 4 , 5 and 6
4HNO3(l) + 2N2(g) + 6O2(g) + 2H2(g) + 2H2O(l) -------> 2N2O5(g) + 2H2O(l) +4HNO3 + 2H2(g) + O2(g)
After cancallisation
2N2(g) + 5O2(g) ------ > 2N2O5(g) H= +22.6kJ -----eqn7
divide eqn7 by 2
N2(g) + 5/2O2(g) ------->N2O5(g) H= +11.3kJ
Explanation / Answer
GO-2 Thermochemistry, Calorimetry, Heats of Reaction 11. Given the following thermochemical equations A 2H2(8) +02l8)2H-o(e) B N2Os(g) + H20(e)> 2HNO(e) H =-571.6 kJ H =-73.7 kJ Calculate H for the formation of one mole of dinitrogen pentoxide from its elements in their standard state at 25 °C and 1 atm. (15 pts.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.