C2H2 + 2 Cl2 --> C2H2Cl4 no of moles of C2H2 = W/G.M.Wt = 7.054/26 = 0.27 moles
ID: 699941 • Letter: C
Question
C2H2 + 2 Cl2 --> C2H2Cl4
no of moles of C2H2 = W/G.M.Wt
= 7.054/26 = 0.27 moles
no of moles of Cl2 = W/G.M.Wt
= 44.65/71 = 0.63moles
2moles of Cl2 react with 1 mole of C2H2
0.63 moles of Cl2 react with 0.63*1/2 = 0.315 moles of C2H2
C2H2 is limiting reactant
1 mole of C2H2 react with Cl2 to gives 1 mole of C2H2Cl4
0.27 moles of C2H2 react with Cl2 to gives 0.27 moles of C2H2Cl4
mass of C2H2Cl 4 = no of moles * gram molar mass
= 0.27*168 = 45.36g of C2H2Cl4 >>>>answer
Explanation / Answer
How many grams of C2H2Cl4 can be prepared by reaction of 7.054 g of ethyne (C2H2) with 44.65 g of chlorine (Cl2)?
C2H2 + 2 Cl2 --> C2H2Cl4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.