Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At second equivalence point , the species present is C6H6O6 2- mole of Ascorbic

ID: 699748 • Letter: A

Question

At second equivalence point , the species present is C6H6O62-

mole of Ascorbic = (0.945mol/1000ml)×921ml = 0.870345

No of mole of NaOH required = 2×0.870345 = 1.74069

Volume of NaOH required = (1000/1.69mol)×1.74069mol = 1030ml

Dilution of C6H6O22- = 1951ml/921ml =2.1183time

Concentration of C6H6O62- = 0.945M/2.1183 = 0.44611M

C6H6O62- is partly hydrolysed by water

C6H6O62-     + H2O --------> HC6H6O6- + OH-

      Kb = [OH-][HC6H6O6-]/[C6H6O62-]

Kb = Kw/Ka2

= 1.00 ×10^-14/1.6×10^-12

= 6.25×10^-3

at equillibrium

[OH-] = x

[ HC6H6O6-] = x

[ C6H6O62-] = 0.44611 - x

x^2/(0.44611 - x ) = 6.25 ×10^-3

x = 0.04977

[ OH- ] = 0.04977M

pOH = -log(0.04977)

= 1.30

pH = 14 - 1.30

= 12.70

Explanation / Answer

Consider a the titration of 0.921 L of 0.945 M ascorbic acid (H2CGH60) with 1.69 M NaOH. What is the pH at the second equivalence point of the titration?

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote