Statement says you have a total mass of 18.28 grams 5.83 g of K 5.29 g of Cl Mas
ID: 699554 • Letter: S
Question
Statement says you have a total mass of 18.28 grams
5.83 g of K
5.29 g of Cl
Mass of oxygen = 18.28 - 5.83 - 5.29 = 7.16 grams
The next step is to calculate the number of moles for every element
K has a molar mass of 39 g/gmol
Cl 35.5
O 16
moles = mass / molas mass
For K, 5.83 / 39 = 0.149
For Cl, 5.29/35.5 = 0.149
O , 7.16 / 16 = 0.4475
Now divide all the number by the smallest volume wich is 0.149
K 0.149 / 0.149 = 1
Cl 0.149 / 0.149 = 1
O 0.4475 / 0.149 = 3
This numbers are the coefficients for every element in the compound
KClO3
If you like this answer dont forget to rate it please =) !!
Explanation / Answer
0 12/17/2017 1 1:00 PM 0/3 Print CalculatorPeriodic Table Question 1 of 3 Sapling Learning A 18.28 g sample of a compound contains 5.83 g potassium (K), 5.29 g chlorine (Cl), and oxygen (O), Calculate the empirical formula. KCIO Insert subscripts as needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.