Ans : Number of moles of nitrogen = 1000.0 / 28.0134 = 35.697 moles Number of mo
ID: 699436 • Letter: A
Question
Ans :
Number of moles of nitrogen = 1000.0 / 28.0134 = 35.697 moles
Number of moles of hydrogen = 500.0 / 2.01588 = 248 moles
Nitrogen is the limiting reagent here.
Number of moles of ammonia produced will be : 2 x 35.697 = 71.39 moles
Mass of ammonia = 71.39 x 17.03052
= 1215.88 grams
Ans b:
Here the excess reactant is hydrogen.
Number of moles of hydrogen utilised will be = 35.697 x 3 = 107.09 moles
Amount of hydrogen utilised = 107.09 x 2.01588
= 215.88 grams
So mass of hydrogen left = 500.0 - 215.88
= 284.12 grams
Explanation / Answer
Ammonia is produced commercially using the Haber Process, according to the following reaction: N2 + 3 H22 NH3 a) What is the maximum mass of ammonia that can be produced from a mixture of 1000.0 grams 20 of nitrogen and 500.0 grams of hydrogen? What mass of the excess reactant remains after the reaction is completed? b) Cancel
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.