Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1. a. N2 + 3H2 -> 2 NH3 For 0.75 mole of NH3 mole of of N2 required = mole of NH

ID: 699387 • Letter: 1

Question

1.

a.

N2 + 3H2 -> 2 NH3

For 0.75 mole of NH3

mole of of N2 required =  mole of NH3/2

=0.75/2 = .375

mole of of H2 required =  mole of NH3 * 1.5

= .75 * 1.5

= 1.125

b.

2CH3OH + 3O2 -> 2CO2 + 4H2O

2 moles of CH3OHrive 2 moles of CO2

3.75 moles of CH3OH will give 3.75 moles of CO2

c.

Sb2S3 + 6HCl - > 2SbCl3 + 3H2S

Mole ratio of Sb2S3 : SbCl3  = 1 : 2

Upon completion

yield= Mole of SbCl3 / Mole of Sb2S3 =2

2.

a.

Pb(NO3)2 + 2NaCl - > PbCl2 + 2NaNO3

12 gm NaCl

= 12/58.5 mooles of NaCl

=.207

Moles of PbCl2 = .207 / 2 = .1035

mole of NaNO3 = .207

b.

2 NH3 + H2SO4 -> (NH4)2SO4

5 gm of (NH4)2SO4 ie the required wt of product

Mol wt (NH4)2SO4=  132 g/mol

moles of  (NH4)2SO4 = 5/132

= 0.0378

moles of NH3 = 2 * moles of  (NH4)2SO4

= 2* .0378

=.0757 = .0757 * 17 g = 1.287

moles of H2SO4 = moles of  (NH4)2SO4

= .0375 = .037 * 98 = 3.713 g

c.

3 Ba(OH)2 + 2 H3Po4 = Ba3(Po4)2 + 6 H2O

15 g Ba(OH)2

Mol wt Ba(OH)2 =171 g/mol

mol of Ba(OH)2 = 15/171

= 0.0877

Moles of  H3PO4 required = moles of Ba(OH)2 * 2/3

=0.0877 * 2/3

=0.0584

= 0.0584 * 98

= 5.7 g

mole of product formed = .0877/3 = .03

Mol wt of Ba3(PO4)2= 601

mass of  Ba3(PO4)2= 601* .03

= 18 g actually fromed

But 12.3 gm collected

actual moles formed = 12.3/601

= .02

actual yield = moles of product / moles of reactant

=.02/.0877

=0.228

= 22.8 %

Explanation / Answer

G Pb(NO3)2 reacts with N NO2- Lewis Structure-H x Microsoft Word -chemx rm180.exam2.practiceproblems%20(5).pdf Chemistry 180 Exam 2 practice problems Exam style problems 1. Balance the equation for each of the three described reactions and use it to find the requested information a. Ammonia, NH3, is produced from N2 and H2. How many moles of H2 and N2 are required to form 0.750 moles of NH3? Methanol, CH3OH, is burned in excess 02 to produce CO2 and H20. How many b. moles of CO2 will be produced when 3.75 moles of CH30H is burned? Based on the unbalanced reaction equation below, what is the theoretical yield of SbCl3 (in moles) when 4.27 moles of Sb2Ss reacts with excess HCI? c. Balance the equation for the described reaction and use the table of solubility to determine the physical states of the reactants and products (if not already given). 2. Finally, answer the question that follows each reaction. a. Pb(NO3)2 reacts with NaCI to form PbClz and NaNO3. What is the theoretical yield of the solid product that can be made from 12.0 grams of NaCi? (NH4)2S04 is formed from a reaction between NHs (aq) and H2S04. How many grams of NH3 and how many grams of H2S04 are needed to make 5.00 grams of (NH)2S04? b. c. Ba(OH)2 and H3PO4 react to form H20 and Bas(PO4)2 i. How many grams of H3POs do you need to react with 15.0 grams of Ba(OH)2? ii. When this reaction was carried out with 15.0 grams of Ba(OH)2, 12.6 grams of BadP0was collected. Calculate the theoretical yield in grams of Ba(POexpected for a reaction using 1 5.0 grams of Ba(OH)2, and determine the percent yield for this reaction.