A ALEKS . Leam . Corinne xG sodium bromice molar \\e Chegg Study Guided x Solvin
ID: 698732 • Letter: A
Question
A ALEKS . Leam . Corinne xG sodium bromice molar e Chegg Study Guided x Solving limiting reactant problems in solution Corinne Suppose 0.21% of ammonium sulfate is dissolved in 300. mL of a 45.0 mM aqueous solution of sodium chromate. Calculate the final molarity of ammonium cation in the solution. You can assume the volume of the solution doesn't change when the ammonium sulfate is dissolved in it. Be sure your answer has the correct number of significant digits. alo Ar Explanation Check LEKS-Learn 12/13/2017Explanation / Answer
mass of ammonium sulfate = 0.219 g
moles of (NH4)2SO4 = 0.219 / 132.14 = 1.66 x 10^-3 mol
volume = 300 mL
Molarity = moles / volume
= 1.66 x 10^-3 / 0.3
Molarity = 5.52 x 10^-3 M
final molarity of NH4+ = 0.0111 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.