chem 102 help please 6 24, what is K ifGo-18,0 kJ for a reaction at 25 °C? A) 7.
ID: 698715 • Letter: C
Question
chem 102 help please
6 24, what is K ifGo-18,0 kJ for a reaction at 25 °C? A) 7.3 x 10.4 B) 1.2 x 10 C) 1.4 x 10 D) 8.1 x 10 25. Based on the following information Ch(g) +2e--+2 Cl-(aq) Mg2"(aq) + 2 e- 2 Mg(s) E 1.36V E"--2.37 V which of the following chemical species is the strongest oxidizing agent? A) Mg (s) B) CI (aq) A voltaic cell is set up using the system shown below: C) Cl2(g) D) Mg (aq) 26. Ni Ni Cu Cu Which reaction would occur at the cathode? A) B) Cu--, C112+ + 2 e Cu2+ +2 e-Cu D) Ni2+ + 2 e- Ni 27. For the following reaction at 25 °C 12 (g) +Cl: (g) 2ICI(g) H.-26.9 kJ and A"-1 1.3 J K. Calculate Go for this reaction at 25 oC. A) 3390 kJ B) -30.3 k.J C) 102 k D) 50.6 kJExplanation / Answer
24) use Go = -2.303 RT log[K]
{ R = gas constant (8.314 J/mol K), T = temperature (298 K), and K is equillibrium cont. }
-18000 J = -2.303 x 8.314 x 298 log [K]
log[K] = 3.154
K = 1425.6 ~ 1.4x103
option c is correct
25) metal which have low standard reducing potentials value are strong oxidising agent
SRP value of Mg2+ < Cl2
so Mg2+ is strong oxidising agent
26) reaction will be
Ni + Cu2+ -----> Ni2+ + Cu
cathode = Cu2+ + 2e- ---> Cu
anode = Ni ---> Ni2+ + 2e-
27) we use gibbs energy equation
Go = H° - TS°
so, simply put value and find G°
G° = -26900 J - [ 298 K x 11.3 J/K ]
G° = -30267.4 J ~ -30.3 KJ
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.