2) A uniform deposit of 10.0 grams of silver is needed to completely coat a meta
ID: 698660 • Letter: 2
Question
2) A uniform deposit of 10.0 grams of silver is needed to completely coat a metal spoon with silver. How long ( in minutes) would a current of 12.0 A have to be passed through a solution of AgNOs to silver-coat the metal spoon? 3) A particular first-order reaction has a rate constant of 1.35 x 102 s-1 at 25.0 °C. What is the 4) The half-life for beta decay of strontium-90 is 28.8 years. A milk sample is found to contain 10.3 ppm strontium-90. a) How many years would pass before the strontium-90 concentration would drop to 1.0 ppm? b) Write the balanced equation for the radioactive decay of strontium-90, and identify the decay productExplanation / Answer
2)
the electrolysis expression is:
Ag1+ + 1e- ------> Ag
1 mol of Ag requires 1 mol of electron
1 mol of electron = 96485 C
So,1 mol of Ag requires 96485 C
let us calculate mol of element deposited:
we have below equation to be used:
number of mol, n = mass/molar mass
= 10/107.9
= 0.09268 mol
total charge = mol of element deposited * charge required for 1 mol
= 0.09268*96485
= 8942.076 C
we have below equation to be used:
time = Q/i
= 8942.076/12
= 745.173 seconds
= 745.173/60 min
= 12.4 min
Answer: 12.4 minutes
Only 1 question at a time please
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.