41. What is the root mean square speed (in m/s) of carbon monoxide at 42.7 o C?
ID: 697954 • Letter: 4
Question
41. What is the root mean square speed (in m/s) of carbon monoxide at 42.7oC?
42. When 8 g of neon is combined in a 100 L container at 80oC with 11.75 g of argon, what is the mole fraction of argon?
44. What is the density (in g/L) of argon at 362 K and under 1.172 atm of pressure?
45. What is the molar mass of a gas which occupies 41.5 L at 86oC under 756 torr of pressure and has a mass of 23 grams?
46. When 1.192 atm of methane reacts with 0.948 atm of oxygen at a constant temperature in a closed rigid container to form carbon dioxide and water vapor, what is the theoretical yield (in atm) of carbon dioxide?
Explanation / Answer
41)
41)
Molar mass of CO,
mm = 28.01 g/mol
= 0.02801 Kg/mol
T= 42.7 oC
= (42.7+273) K
= 315.7 K
vrms = sqrt (3*R*T/M)
here : T is temperature in Kelvin
and M is molar mass in Kg/mol
So,
vrms = sqrt(3*8.314*315.7/0.02801)
= 530. m/s
Answer: 530. m/s
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.