49. How many grams of sodium fluoride (used in water fluoridation and manufactur
ID: 697809 • Letter: 4
Question
49. How many grams of sodium fluoride (used in water fluoridation and manufacture of insecticides) are needed to form 485 g of sulfur tetrafluoride? How many grams of oxygen are needed to react completely with 200.0 g of ammonia, NH3? 4NHs(g) 502(g) + 4N0(g) 6H20(g) + 51. Phosphine, an extremely poisonous and highly reactive gas, will react with oxygen to form tetraphosphorus decaoxide and water. PH3(g) O2(g) P4010(s) + H2O(g) [unbalanced] + Calculate the mass of P410(s) formed when 225 g of PH) reacts with excess oxygen. What mass of chlorine gas is needed to react completely with 163 g of aluminum'? following: 53. Aluminum metal reacts with chlorine gas to form solid aluminum trichloride, AICl3. 55. An important reaction sequence in the industrial production o nitric acid is the N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g) 4NH,(g) + 50dg) 4N0(g) + 6H20() Starting from 20.0 mol of nitrogen gas in the first reaction, how many moles of oxygen gas are required in the second one? 59. Aluminum oxide (used as an adsorbent or a catalyst for organic reactions) forms when aluminum reacts with oxygen. 4A1(s) + 302(g) 2Ah03(s) A mixture of 8249 g of aluminum (11-26.98 gmol) and i 17.65 g of oxygen ( 32.00 g/mol) is allowed to react, what mass of aluminum oxide (·11 s 101.96 gmol) can be formed? 60. Aluminum reacts with oxygen to produce aluminum oxide which can be used as an adsorbent, desiccant, or catalyst for organic reactions. 302(g) 2Ah03(s) 4Al(s) +Explanation / Answer
49. 1 mole sulfer tetrafluoride is produced when 4 moles sodium monofluoride are used
Molar mass of sulfer tetrafluoride is 108 grams/ mole and molar mass of sodium monofluoride is 42 grams/ mole
485 grams of sulfer tetrafluoride = 485/ 108 moles = 4.5 moles sulfer tetrafluoride
4.5 moles of sulfer tetrafluoride will be produced 4.5 * 4 = 18 moles NaF = 18 * 42 grams NaF = 756 grams NaF
Answer is : 756 grams of sulfer tetrafluoride is needed
50. Molar mass of ammonia is 17 grams/ mole
200 grams of Ammonia = 200/ 17 mole = 11.76 moles
4 moles ammonia reacts with 5 moles of oxygen
11.76 moles of ammonia reacts with (5*11.76/4) moles oxygen = 14.7 moles O2 = 14.7 * 32 grams oxygen = 470.4 grams of oxygen
Answer is: 470.4 grams of oxygen
51. The balanced equation is :
4 PH3 + 8 O2 = P4 O10 + 6 H2 O
Molar mass of phosphine is 34 grams/ mole
225 grams phosphine = 225/34 mole = 6.62 moles
4 moles phosphine produces 1 mole P4 O10
6.62 moles phosphine produces 6.62/4 mole P4 O10 = 1.66 mole P4 O10 = 1.66 * 284 grams of P4 O10 = 471.44 grams
(Molar mass of P4 O10 = 284 grams/mole)
52. The balanced chemical reaction is : 2 Al + 3 Cl2 = 2 AlCl3
Atomic mass of Al is : 27 grams/ mole
163 grams Al = 163/ 27 mole of Al = 6.04 mole Al
2 mole Al reacts with 3 moles Cl2 (from reaction stoichiometry)
So, 6.04 mole Al reacts with (3*6.04)/2 mole Cl 2 = 9.06 mole Cl2 = 9.06 * 71 grams Cl2 = 643.26 grams Cl2
(Molar mass of Cl2 is 71 grams/ mole)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.