23. What volume of 0.131 M BaCl2 is required to react completely with 42.0 mL of
ID: 696505 • Letter: 2
Question
23. What volume of 0.131 M BaCl2 is required to react completely with 42.0 mL of 0.453 M Na2So,? This is the net ionic equation for the reaction. Ba2+(aq) + SO42-(aq)-> Basots) (A) 12.1 mL (B) 72.6 mL (C) 145 mL (D) 290 mL acidic solution, the dichromate ion, Cr,0, (a) will oxidize Fe?* to Fe and form C?. This net ionic equation represents the reaction that takes place during the reaction. What volume of 0.100 M Cr,02"(ag) is required to oxidize 60.0 mL of 0.250 M Fe?'(ag)? 175 mL 250 ml(B) 420ml.( 58.4 ml (D) 17 ml (B) 42.0 mL (C) 58.4 mL (D)Explanation / Answer
23)
1 mol BaCl2 = 1 mol Na2SO4
no of mol of Na2SO4 reacted = 42*0.453 = 19.03 mmol
no of mol of BaCl2 required = n/M = 19.03/0.131 = 145 ml
24) 1 mol Cr2O7^2- = 6 mol Fe^2+
no of mol of Fe2+ reacted = 60*0.25 = 15 mmol
no of mol of Cr2O7^2- reacted = 15*1/6
volume of of mol of Cr2O7^2- reacted = 15*(1/6)*(1/0.1) = 25 ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.