27. Which of the following compounds has the highest percent of iron by mass a.
ID: 696305 • Letter: 2
Question
27. Which of the following compounds has the highest percent of iron by mass a. FeCl2 b. FeO c. Fe(OH)2 d. FeCls PERCENT COMPOSITION AND CHEMICAL FORMULAS 1. A sample of a compound analyzed in a chemistry laboratory consists of 5.34 g of carbon, 0.42 g 2. Find the percent composition of a compound containing tin and chlorine if 18.35 g of the 3. If 3.907 g of carbon combines completely with 0.874 g of hydrogen to form a compound, what is 4. From the formula for calcium acetate, Ca(C-HsO, calculate the mass of carbon that can be of hydrogen, and 47.08 g of chlorine. What is the percent composition of this compound? compound contains 5.74 g of tin. the percent composition of this compound? obtained from 65.3 g of the compound.Explanation / Answer
1. percent composition, means
% of C = wt of carbon/Wt of sample*100
= (5.34/(5.34+47.08+0.42))*100
= 10.1%
% of H = wt of hydrogen/Wt of sample*100
= (0.42/(5.34+47.08+0.42))*100
= 0.795%
% of Cl = wt of hydrogen/Wt of sample*100
= (47.08/(5.34+47.08+0.42))*100
= 89.1%
2. Tin % = 5.74/18.35 *100 = 31.28%
Cl = (18.35-5.74)/18.35*100= 68.72%
3. % of C = 3.907/(3.907+0.874)*100 = 81.72%
% of H = 0.874/(3.907+0.874)*100 = 18.28%
4. molarmass of Ca(c2h3o2)2 = 158.17 g/mol
158.17 g contains = 48 grams of C
65.3 g contains = 65.3*48/158.17 = 19.82 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.